Zájezd do Starého Města u Bruntálu a Karlovy Studánky.

03.08.2017 19:40

Byla sobota 15. července 2017 a plný autobus včelařů z Bystřice p.H. a širého okolí vyjel za poznáváním. Prvním a hlavním cílem byl včelařský provoz př. Jana Kolomého ve Starém Městě u Bruntálu.Tento významný velkovčelař nás provedl celým provozem. Viděli jsme stolářskou provozovnu s výrobou úlů rozmanitých typů, stejně tak rámků pro různé úly. Zajímavé a k zamyšlení bylo řešení hran rámků - ty byly zkosené, aby je včely dostatečně vystavěly a zpevnily. To, že př. Kolomý drátkování vede vodorovně, to vyplývá ze způsobu vytáčení ve vertikálním medometu. Hostitel nám ukázal stojany pro převoz a umístění baterií úlů, chladicí box na uskladnění souší a nástavků, způsob získávání vosku. Při této příležitosti zdůraznil přednosti mezistěn z vlastních víček a vlastního vosku, které mu vyrábí ve Strážisku na zakázku. Zajímavá byla linka na vytáčení medu, provoz na plnění do sklenic, termostat na rozpouštění medu před distribucí do obchodní sítě i tank na pastování velkého množství medu. Na včelíně došlo také na vlastní chov včel. Př. Kolomý opět připomněl zásadu obměny matek a včelího díla, potřebu rozchovu matek každým včelařem a vytváření oddělků. Proč? To jistě každý včelař ví, bohužel málokdo se tím řídí. 
Několikahodinová prohlídka a beseda skončila, po obědě v místní restauraci jsme přejeli do Karlovy Studánky. Tady si každý udělal vlastní program, ponejvíce pod střechou, neboť nás zastihly dešťové přeháňky. 
Posledním místem programu byl Jiříkov, vesnička u Rýmařova, a v ní Pradědova galérie. Žasli jsme a obdivovali dílo šikovných lidí, kteří na ploše 4 hektarů vytvořili galérii dřevěných soch všech rozměrů, ponejvíce těch velikých, dokonce zapsaných na seznamu těch největších svého druhu. Některé z nich byly ve stádiu zrodu, jiné byly reliéfy či vyřezávané obrazy. Součástí areálu je taky malá zoologická zahrada s výběhy pro divočáky a jiná naše lesní a polní zvířata.
Vrátili jsme se spokojeni, plni nových poznatků a dojmů. Jsme rádi, že př. Bob Haleš připravil po loňském pěkném zájezdu i ten letošní, stejně zajímavý. Už se těším na zájezd v roce 2018, ať bude kamkoliv, jistě přinese něco nového.                          Karel Zahradník

 

Podívejte se na fotky ve Fotogalerii.