Informace o nás.

Včelařská historie má na Bystřicku dlouholetou tradici. 

Pokud se s ní chcete blíže seznámit, přečtěte si na pravé straně článek ,,Historie naší ZO ČSV Bystřice pod Hostýnem. 

 

Když se podíváme do současnosti, tak má naše ZO aktuálně celkem 165 členů. Naši členové mají na 193 stanovištích dohromady 1321 včelstev. 

Mezi našimi členy je také 22 žen. Máme také jeden včelařský kroužek mladých včelaříků. Průměrný věk našich včelařů byl 56,82 let. 

V okrese Kroměříž zůstáváme jako druhá největší včelařská organizace co do počtu členů a v počtu včelstev jsme opět na třetím místě.

 

Každoročně organizujeme pro včelaře kurz začínajících včelařů. 

Naše včelařská organizace se podílí na organizování květnových včelařských poutí na sv. Hostýně.

Kromě toho pořádá naše ZO včelařské výstavy, zv. ,,Medové dny". 

 

 

K nejznámějším osobnostem naší ZO patří:

Mgr. Karel Zahradník, předseda naší ZO a také předseda OO Kroměříž, člen RV a člen racionalizační a osvětové komise RV ČSV, vedoucí včelařského kroužku ZO ČSV Bystřice p.H..

Mezi našimi členy a členkami ZO je několik absolventů včelařského kurzu ,,Zpracování medu v domácnosti".  Jsou to: Jitka Hlavová-Solařová, Pavla Hlavová, Jaroslava Gomolová, Iva Podseníčková a Miluše Mikalová. Hlavně naše instruktorky již předávaly své zkušenosti několikrát i mimo náš okres.

Jsme rádi, že jsme již několik let nemuseli řešit nákazu včelího moru, i když s přemnožením rozroče varoa po jarní kontrole zimní měli budeme muset počítat. I když mnozí členové měli nulový spad, je tentokrát a několik včelařů, jejichž spad byl vysoko nad normu. 

Ty dobré výsledky jsou hlavně zásluhou usilovné práce včelařských důvěrníků, kteří svou důslednou prací na svých úsecích plní program veterinárních a hygienických opatření, které stanovil a plní celý náš výbor organizace. Byli bychom rádi, kdyby si tento program zdravotních opatření osvojili všichni naši členové, abychom pak z výsledků naší práce měli všichni radost.

O naší činnosti v loňském roce se více dozvíte v našem ročním vydání informací ,,Zpravodaj 2016"

 

Včelařské poutě na Hostýně.

Kdo z obyvatel Moravy by neznal Hostýn, poutní místo věřících a v posledních letech i místo včelařských poutí. S nápadem poutě pořádat přišel př. J. Bajza se ZO ČSV Lidečko a tento nápad se ujal. Tak ve spolupráci i s bystřickou ZO byla v roce 2003 uspořádána 1. celonárodní včelařská pouť na sv. Hostýně. Hned první pouti se zúčastnilo mnoho včelařů z Moravy a také z Čech.  Počet účastníků včelařských poutí rok od roku rostl.

V roce 2007 se pak uskutečnila kromě celonárodní včelařské pouti zároveň také  

1. mezinárodní včelařská pouť, na kterou přijel i větší počet včelařů ze Slovenska, Polska ale také jednotlivci z několika dalších států.

V letošním roce 2016 se uskutečnila již 14. celonárodní včelařská pouť. Na programu poutí bývají také poučné odborné přednášky od renomovaných včelařských odborníků a učitelů včelařství. Pro ty z vás, kteří to mají trochu z ruky, se nabízí možnost ubytování přímo na Hostýně. Že jste v našem kraji ještě nikdy nebyli? Tak máte možnost to ještě letos napravit a na pouť přijít.

 

Svatý Ambrož je patronem včelařů a proto jeho socha stojí i na Sv. Hostýně. Jeho zhotovení a postavení sochy předcházela finanční sbírka včelařů. Jak vše probíhalo, o tom se můžete přesvědčit na fotografiích pod tímto článkem.

Pokud chcete vidět více fotek z naší činnosti, klikněte na Fotogalerii v menu.

 

 

Stavba sochy Sv. Ambrože na Hostýně

Historie naší ZO ČSV Bystřice p.H.

Motto:

Z včelařství naučil jsem se přírodu více znáti a více ji milovati než z mnoha knih učených.
                                                                                           Jan Amos Komenský

 

Celou historii bystřických včelařů zaznamenal podle dobových dokumentů předseda ZO Mgr. Karel Zahradník

 

Založení včelařského spolku v Bystřici p.H., dne 26.12.1916

Co předcházelo založení spolku.doc (1,3 MB)

Protokol ustavující Valné hromady.doc (48,5 kB)

Zakládající stanovy včelařského spolku.doc (34 kB)

Vzpominky zakladatele spolku Greineckera.doc (31,5 kB)

První členové.doc (34,5 kB)

Historický přehled činnosti, přehled počtu členů a včelstev a přehled funkcionářů spolku

1917-1940.doc (5,1 MB)

1940-1991.doc (3,9 MB)

1991-2011.doc (5,6 MB)

 

Přehled počtu členů a včelstev.doc (50,5 kB)

 

Historický přehled funkcionářů.doc (33 kB)